Jump to content
Sign in to follow this  
Myszaty.

Intel Core i3 Comet Lake jak Core i7 Skylake: Cztery rdzenie i osiem wątków

Recommended Posts

Na Intelu można wieszać psy, że od 2015 roku w segmencie konsumenckich desktopów używa tej samej mikroarchitektury – Skylake. Z drugiej strony niebiescy sukcesywnie zwiększają liczbę rdzeni. Topowy model 6. generacji miał ich cztery, podczas gdy generacja 10. zadebiutuje z dziesięcioma rdzeniami. Jak się okazuje, skorzystają też tańsze jednostki.

W bazie SiSoftware pojawił się wpis dotyczący procesora Intel Core i3–10100, czyli–jak wynika z oznaczenia–jednego z tańszych Comet Lake. Układ ten ma taktowanie 3,6 GHz, 4x 256 KB pamięci L2, 6 MB współdzielonej L3 i aż osiem wątków.

Jak pamiętacie, czipy serii Core i3 przez lata pozostawały ledwie dwurdzeniowe. Zmieniło się to w generacji 8., w której scedowano na nie konfigurację wcześniejszych Core i5, a te drugie stały się sześciordzeniowe. Tyle że w obydwu przypadkach bez aktywnej wielowątkowości.

 

 

 

Osiem wątków oznacza najprawdopodobniej cztery rdzenie i Hyper-Threading, a to z kolei sugeruje, że w istocie rzeczy każdy Comet Lake może mieć tę technologię.

W takim wypadku Core i5 miałby konfigurację 6C/12T, Core i7 – 8C/16T, Core i9 zaś – 10C/20T. Jak widać, brak większych zmian w obrębie mikroarchitektury wcale nie musi oznaczać stagnacji w poszczególnych przedziałach cenowych. Odnaleziony w SiSoftware Core i3-10100, pomijając 2 MB L3 mniej i brak turbo, odpowiada specyfikacji Core i7-6700, flagowca z 2015 roku.

Jasne, że jest to efekt konkurencji ze strony AMD i Zen 2, ale statystycznego klienta geneza nieszczególnie obchodzi. Klient chce kupić jak najlepszy sprzęt w jak najniższej cenie i wygląda na to, że stosunek wydajności do ceny wkrótce znów widocznie wzrośnie.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...