Jump to content
Sign in to follow this  
Myszaty.

Wirus atakujący kartę SIM za pomocą SMS.

Recommended Posts

Wirus w łatwy sposób za pomocą przesłanego SMSa może przejąc kontrolę nad naszą kartą SIM. Jak uniknąć groźnych konsekwencji?

Wirusy przesyłane SMS-ami to nowa plaga. Niemal każdego dnia dowiadujemy sie o kolejnych probach wyłudzenia danych czy pieniędzy za pomocą niebezpiecznych wiadomości. Wystarczy odpowiednio spreparowana wiadomość, aby przejąć kontrolę nad kartą SIM.

Wykonywanie połączeń głosowych i SMS-ów na wysokopłatne numery premium, a także instalowanie oprogramowania szpiegującego. Na to wszystko może pozwolić hakerom odebranie przez nas odpowiednio spreparowanego SMS-a. Hakerzy znaleźli nową metodę wyłudzania danych i pieniędzy - WIBattack.

Wirus WIBattack

Wystarczy jeden odpowiedni SMS, aby przejąć kontrolę nad kartą SIM oraz zdradzić lokalizację urządzenia. Wiadomość SMS posiada ukryte polecenia systemowe, które w tym przypadku atakują aplikację Wireless Internet Browser. Instrukcje przesłane przez wiadomość pozwalają atakującemu na wysyłanie SMS, dzwonienie, połączenia z witrynami internetowymi, a także ujawniać lokalizację.

Jak będzie wyglądał niebezpieczny SMS?

 

Prawdopodobnie będzie całkowicie wyrwany z kontekstu. Może wyglądać, jak odpowiedź na SMS, którego nie wysyłaliście.

Co robić, jeśli podejrzewamy atak?

Co zrobić, jeśli wydaje nam się, że otrzymaliśmy takiego SMS-a? Jeśli mamy podejrzenia, o ataku na nasz telefon, lub inne urządzenie posiadające kartę SIM, lepiej jak najszybciej je wyłączyć, a następnie wyjąć kartę.

Sprawę należy też pilnie zgłosić operatorowi, gdyż mogą grozić nam dodatkowe opłaty za SMS czy połączenia, które oszuści mogli zdążyć już wykonać. Najlepiej w takim przypadku poprosić o wymianę karty SIM i po sprawie.

W połowie września badacze z grupy AdaptiveMobile Security wykryli metodę Simjacker wykorzystującą lukę w zabezpieczeniach telefonów i pozwalającą atakować karty SIM. Wówczas zagrożonych atakiem był nawet miliard użytkowników – także telefonów starszych generacji.

 

 

 

 

Źródło: https://pomorska.pl/niebezpieczny-wirus-mozesz-dostac-gigantyczny-rachunek-jesli-dostales-takiego-smsa-szybko-wyjmij-karte-sim-4102019/ar/c15-14469765

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

Copyright © 2010-2019 cs-SopliCa.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści forum bez zgody administracji jest zabronione.
cs-SopliCa.com nie ponosi odpowiedzialności za treści wypowiedzi zamieszczane przez użytkowników forum.

×
×
  • Create New...