Jump to content
Sign in to follow this  
Sidzio

Plagiat i prawa autorskie - jak się nie wkopać?

Recommended Posts

Zacznijmy od podstaw

Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo normy prawne upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.
Są to prawa "ojcostwa utworu" i obejmują przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę. W ramach ochrony dóbr osobistych autor ma prawo do przedstawiania utworu pod pseudonimem lub anonimowo. Do osobistych praw autorskich należy także prawo do zachowania niezmienionej treści i formy utworu, zakazujące wprowadzania zmian, zniekształceń, przeinaczeń czy prawo do nadzoru nad korzystaniem z dzieła.

Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo - na żądanie twórcy - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.

Za ciocią Wikipedią.

 

Z polskiego na nasze: wbrew przekonaniom wielu osób, każdy twór (w tym przypadku graficzny) jest chroniony prawem autorskim i nie wolno z niego korzystać bez zgody autora.

 

Opublikowanie w sieci (zwykle równoznaczne z możliwością znalezienia w Google Images) nie oznacza zgody na:

1. Zamieszczanie cudzych prac objętych prawem autorskim i "podpisywanie" ich swoim nazwiskiem/nickiem.

2. Modyfikowanie ich programami graficznymi

3. Wykorzystywanie w celach komercyjnych

 

Złamanie któregoś z tych punktów jest plagiatem i na tym forum skończy się "tylko" ostrzeżeniem, ale autor ma pełne prawo do wyciągnięcia konsekwencji opisanych w trzecim cytacie. Niezależnie czy efektem "pracy" jest projekt komercyjny czy niekomercyjny, duży czy mały.

 

Plagiat (łac. plagium - kradzież) - skopiowanie cudzej pracy/pomysłu (lub jej części) i przedstawienie pod własnym nazwiskiem. Splagiatowaną pracą może być np. obraz, grafika, fotografia, odkrycie, piosenka, wiersz, wynalazek, praca magisterska, praca doktorska, publikacja naukowa.

 

Niestety w taggingu (~tworzeniu sygnatur i avatarów) sprawa nie wygląda tak prosto, w tej dziedzinie powszechnie przyjęło się, że plagiatem jest tylko złamanie jednej z powyższych trzech zasad używając czyjegoś tworu tylko z niektórych dziedzin grafiki.

Dlatego też opiszę zasady precyzujące to, jak prawa autorskie będą respektowane na naszym forum.

1. Materiały, z których możemy korzystać:

-Każde udostępnione w sieci zdjęcia w czystej formie (zdjęcie ze znacznymi efektami z PS - odpada)

-Rozmaite paczki renderów, tekstur, efektów z C4D, fractali czy stocków udostępnione np. przez DeviantArt

-Każde z powyższych materiałów znalezionych pojedyńczo - oprócz stocków.

-Artworki z gier tworzone przez studio/screeny z filmów i kreskówek

-Wszystkie czcionki (większośc jednak do użytku niekomercyjnego)

-Obrazki z tych stron:

http://www.deviantart.com/resources/

http://www.sxc.hu/

http://www.morguefile.com/

http://www.stockvault.net/

Jeśli już jest potrzeba poszukania obrazu przez Google grafika - zawsze należy wejść w link docelowy (klikamy na obraz -> odwiedź stronę)

2. Nie wolno natomiast korzystać z tego:

-inne sygnatury/avatary (mam nadzieję, że każdy potrafi je rozpoznać)

-warstwy z udostępnionych plików PSD/XCF (nieważne czy jedna czy dwadzieścia)

-wszystkie tapety (chyba że dana tapeta to lekko zmodyfikowane zdjęcie/screen)

-wszystkie fotomanipulacje

-grafiki typu digital painting, jeśli są objęte prawami autorskimi (zwykle tak, można to sprawdzić na danej stronie)

-innych grafik zamieszczonych na stronach typu DeviantArt, Behance i objętych prawami autorskimi

3. Ponadto plagiatem może być: praca na jakimkolwiek stocku zawierająca tylko "podkolorowany" obrazek.

4. Na konkursy i pojedynki bezwzględnie nie wolno wysyłać prac wykonanych wg tutoriali. Służą one tylko i wyłącznie do nauki!

Jak uchronić się przed plagiatami?

1. ZAWSZE zapisywać pliki źródłowe naszych prac w formatach PSD/XCF. Należy pamiętać że nie powinny one wyglądać tak:

https://i.imgur.com/YIn4Bt7.png

a powinny wyglądać tak:

https://i.imgur.com/b30dqZb.png

2. Wystarczy przestrzegać powyższych zasad. Na początku wydaje się to skomplikowane, ale po jakimś czasie "grafikowania" po prostu wchodzi w krew i na pierwszy rzut oka można rozpoznać czy mamy przed sobą genialną sygnaturę czy nieudolną próbę kradzieży czyjegoś wysiłku :)

Chciałbym jeszcze przytoczyć post moderatora z pewnego forum graficznego, który bardzo dobrze opisuje ten temat na pewnym przykładzie. Jest to nieco prostsze podejście do sprawy, jednak wymaga odrobiny doświadczenia:

 


Dobrze to może jeszcze ja wypowiem się jako osoba, która miała wpływ na post Oli, ale również jako osoba, która siedzi w tagach jakiś czas. Jako, że przykłady docierają najlepiej.

W całym tym temacie chodzi o aby potrafić wytłumaczyć się z materiałów, które bierzemy. Zawsze podkreślam, że my możemy być niektórych rzeczy nieświadomi, ale musimy potrafić się obronić i zrzucić odpowiedzialność na innych. Przykładem jest np. dział resources na DA, nawet jeśli ktoś nam zarzuci, że coś nie jest na darmowej licencji to możemy się obronić, że znajduje się w takim dziale, a my używaliśmy tego będąc przekonanym o tym, że to jest darmowy materiał. Natomiast jeśli ktoś jako źródło wstawia np. prace z shadowness bądź z behance (bo akurat takie prace mu pasowały jako background) to jest to ewidentny przykład ripowania, tutaj nie ma o czym dyskutować.

Tak jak Ola wspomniała nikt nie będzie robił z tego sali sądowej i nie będzie karał, za to, że ktoś używa renderów postaci z filmów. Ja osobiście nawet przymykam oko na zdjęcia, których ktoś używa jako stocków (ale to jestem ja, nie wiem jak pozostali na to patrzą). Cały ten temat brzmi bardzo poważnie przez te paragrafy ... Cała dyskusja toczy się np. wokół

Zapewne wiele osób zna taką osobę jak Dyst / Stranger

http://strangeprogram.deviantart.com/gallery/

jego arty świetnie by pasowały jako efektowne tekstury ... natomiast są to arty w które włożył dużo czasu i umiejętności, wykorzystanie takich prac w swoich sygnaturach bądź innego rodzaju pracach na pewno będzie karane. Jest to przykład, który ma pokazać cel tego tematu, mam nadzieję, że udało mi się trochę rozluźnić "spinę", która tutaj panuje.

Trekmi dobrze ujął, że tagerzy to banda huliganów. Po prostu szanujmy innych, każdy z nas chciałby być szanowany i nie byłby szczęśliwy widząc w obcych pracach swoje "5 groszy" (fraser - trekmi), prawda Trek?

Natomiast moje zdanie co do rysowania ze zdjęcia ... każdy dobrze wie, że osoby, które zajmują się DP korzystają z "refek". Moim zdaniem tutaj jest bardzo ciężko odróżnić czy dany fragment powstał z legalnej refki czy nie, tutaj daje znać tylko nasze własne sumienie.

Wszelkie pytania i uwagi proszę kierować na PW!

©Copyright by @Sidzio Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Temat stworzony specjalnie dla użytkowników Sieci cs-SopliCa.com
Zakazuje się kopiowania i powielania jakiejkolwiek części powyższego tekstu pod groźbą kary z art. 25 prawa autorskiego

http://pl.wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie_(ustawa_z_4_lutego_1994_r._tekst_jednolity_z_2006_r.)

Edited by Darxx
  • Przyznaj punkt reputacji (+1) 8

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...